برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید محصولات به فروشگاه مراجعه کنید و یا با شماره ۶۶۷۶۹۵۰۶ و یا ۶۶۷۶۹۵۰۴ تماس حاصل فرمایید.

ارسال به سراسر کشور

آچار فرانسه چیست و چه کاربردی دارد؟

آچار فرانسه یکی از پر کاربردترین اچارهای مختلف در لیست ابزارها می باشد.اگر از آن استفاده نکرده اید حداقل اسم آن به گوشتان خورده است. این ابزار کاربردی برای باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره استفاده می شود.پیچ و مهره هایی که این آچار توانایی باز و بسته کردن آنها را دارد، 4 ضلعی و 6 ضلعی هستند. راهنمای خرید آچار فرانسه به شما کمک می کند تا خریدی راحت تر و با اطمینان بیشتر داشته باشید.آچار فرانسه جزو اچارهای تخت به شمار می رود و قابل تنظیم می باشد.وظیفه این ابزار مثل هر اهرم دیگر انتقال نیروی دست انسان از بدنه به جسم مورد نظر است.

پیشینه آچار فرانسه

ریچارد کلابرن انگلیسی در سال 1842 میلادی اولین نفری بود که از آچار فرانسه برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرد.به همین دلیل آچار فرانسه در کشورهای اروپایی به اچار انگلیسی معروف است.بعد از آن در سال 1981 یک مهندس خلاق سوئدی به نام جان پتر جانسون قطعات جدیدی به آچار انگلیسی اضافه کرد که باعث کاربردی تر شدن این آچار شد.جان پتر جانسون تنها به این کار اکتفا نکرد بلکه این آچار ارتقا یافته را به نام خود ثبت کرد به همین دلیل در بعضی دیگر از کشورهای اروپایی مثل دانمارک به این ابزار، آچار سوئدی می گویند.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا ما ایرانی ها به این ابزار، آچار فرانسه می گوییم؟

جواب ساده است. اچار فرانسه توسط فرانسوی ها وارد ایران شده است.در زمانی که مهندسان و کارگران فرانسوی برای پیشبرد اهدافشان در ایران بودند، از این اچار استفاده می کردند، مردم ما هم این آچار را در دست آنها دیده اند و به آچار فرانسه معروف شده است.

قطعات تشکیل دهنده آچار فرانسه

بسیاری از کارگرها و مهندسان می دانند که اجزای تشکیل دهنده آچار فرانسه چیست.اچار فرانسه از 4 قطعه اصلی تشکیل شده است.

  • بدنه
  • پیچ حلزونی
  • فک متحرک
  • فک ثابت

قسمتی از آچار فرانسه که پیچ و مهره بین آن قرار می گیرد دارای 2 قطعه است. قطعه اول ثابت بوده و قطعه دوم متحرک می باشد تا آچار فرانسه بتواند به هر پیچ و مهره ای چفت شود.زاویه بین فک ثابت و فک متحرک 15 درجه می باشد.دلیل تعبیه شدن این زاویه این است که آچار بتواند دو هر دو حالت بر رئی پیچ و مهره قرار بگیرد.

پیچ حلزونی، پیچی است که با تکان دادن آن فک متحرک باز و بسته می شود. به کمک این پیچ حلزونی می توانید آچار فرانسه را به پیچ و مهره چفت کنید. قسمتی از آچار فرانسه که آن را به دست خود می گیرید را بدنه می گویند.

کاربرد آچار فرانسه

این ابزار مثل بیشتر ابزارها در صنایع مختلفی استفاده می شود و محدود به یک صنعت خاص نیست.همان طور که اشاره شد مهم ترین کاربرد آچار فرانسه باز و بسته کردن پیچ و مهره با اندازه های مختلف می باشد اما استفاده دیگر آن موقعی است که با پیچ و مهره ای روبرو می شوید که در دسته بندی آچارها موجود نیست.در این مواقع آچار فرانسه های به اندازه های مختلف وجود دارند که مخصوص این پیچ و مهره ها هستند.

در واقع با بزرگتر شدن پیچ و مهره ها، آچار فرانسه هم به همان اندازه ضخیم تر می شود.نمونه ای که در خانه بیشتر ما حضور دارد، نمونه ای ساده از آچار فرانسه است در صنایعی همچون صنعت نفت و هوافضا از آچار فرانسه های بسیار بزرگتر استفاده می شود.

انواع مختلف آچار فرانسه

اچار فرانسه موجود در بازار ایران در دو نوع عمومی و صنعتی وجود دارند که بیشتر ما با نوع عمومی آن آشنا هستیم.برای خرید آچار فرانسه به سراغ نوع عمومی آن می رویم.این آچار از یک لایه کروم تشکیل شده است اما آچار فرانسه صنعتی از جنس فولاد می باشد و مقاومت بالاتری دارد.هرچقدر مقاومت این وسیله بیشتر باشد، پیچ و مهره های سنگین تری را می تواند باز کند.قیمت آچار فرانسه عمومی خیلی ارزان تر از آچار فرانسه صنعتی می باشد.

انواع آچار فرانسه صنعتی

آچار فرانسه های صنعتی برحسب نیاز، در شکل های مختلفی طراحی و تولید شده اند.تفاوت اصلی آچار فرانسه صنعتی با آچار فرانسه عمومی در مقاومت آن است.با این آچارها می توان پیچ و مهره های محکم تر و سنگین تری را باز و بسته کرد.علاوه بر آن آچار فرانسه صنعتی در برابر ضربه مقاوم است.گاهی زور دستان شما برای باز و بسته کردن یک پیچ یا مهره کافی نیست به همین دلیل از ابزار دیگر مثل چکش برای ضربه زدن به آچار و باز کردن پیچ و مهره استفاده می شود.

آچار فرانسه دو سر

صنعتگران در مواقعی با چالش هایی روبرو می شوند که نیاز به آچار با اندازه های مختلف دارند.زیرا با طیف گسترده از ابعاد پیچ و مهره روبرو هستند.مهندسان صنعتی برای این مواقع آچار دوسر را پیشنهاد می کنند. زیرا این اچار دارای یک سر متحرک و یک سر ثابت می باشد.البته سری ثابت آن دارای انحنای خاصی است که باعث می شود گستردگی کاربرد این اچار نسبت به اچار فرانسه عمومی بیشتر شود.

آچار فرانسه جغجغه ای

این آچار در بازار ایران به نام آچار خم شونده شناخته می شود.بدنه این آچار سرعت کار و سادگی کار را افزایش می دهد.این آچار جزو اختراعات جدید به شمار آمده و محبوبیت زیادی بین صنعتگران دارد.

اچار فرانسه S شکل یا انحنا دار

گاهی اوقات پیش می آید که فضای دسترسی شما به پیچ یا مهره محدود شده است مثل زمانی که می خواهید پیچ و مهره موتور ماشین را باز و بسته کنید.در این مواقع اچار معمولی در فضای مورد نظر کاربردی ندارد.اچار فرانسه S شکل دقیقا در همین موارد به کار شما می آید.زیرا دسته آن دارای انحنا بوده و سازگار با محیط محدود شده می باشد.

آچار فرانسه قفلی

این آچار فرانسه به انبر قفلی هم معروف است.عیب بزرگ آچار فرانسه باعث طراحی و تولید آچار قفلی شد.آچار فرانسه بعد از استفاده طولانی مدت یا در هنگامی که با پیچ  و مهره های سفت برخورد میکند، کارایی ندارد یا پاسخ گو نیست.از همین رو مهندسان تصمیم با طراحی و تولید آچار گرفتند که به دور پیچ و مهره قفل شود و تحت هیچ شرایطی، باز نشود.آچار فرانسه قفلی یا همان انبر قفلی از باز شدن رزوه و تغییر سایز دهانه آچار جلوگیری می کند.

انواع دسته بندی آچار فرانسه عمومی

آچار فرانسه عایق برق

آچار فرانسه معمولی می باشد با این تفاوت که در بدنه آن از روکش پلاستیکی استفاده شده تا از برق گرفتگی حین کار در شبکه های توزیع برق و برق صنعتی جلوگیری شود.

آچار فرانسه مدرج

آچار فرانسه معمولی است با این تفاوت که در قسمت دهانه یک خط کش مدرج طراحی شده است تا سایز دهانه آچار را با اندازه پیچ و مهره هماهنگ کنید.

آچار فرانسه لبه باریک

اگر آچار فرانسه عمومی را ارگونومیک طراحی کنید، به آچار فرانسه لبه باریک می رسید.منظور از ارگونومیک بودن، راحت تر شدن دست انسان هنگام کار با آن است.جنس بدنه آچار فرانسه لبه باریک از کروم وانادیوم است که هم ضد زنگ بوده و هم ضدضربه است.قابل تعویض بودن دسته آچار فرانسه لبه باریک، ویژگی دیگر این ابزار است. اگر به دنبال دم باریک هستید به شما پیشنهاد میکنیم صفحه خرید دم باریک را مطالعه کنید.

آچار فرانسه شلاقی دو طرفه

مخصوص کار با پیچ و مهره ها در صنعت لوله کشی می باشد.در واقع این آچار مخصوص لوله ها طراحی شده است.سایز 6 تا 12 آن در بازار موجود است و دارای دو قسمت اندازه گیری به سانتی متر و اینچ می باشد.

نکات مهم هنگام خرید آچار فرانسه

به جنس بدنه هنگام خرید آچار فرانسه دقت کنید.اگر جنس آن از فولاد ضد زنگ باشد بهتر است.جنس بدنه در طول عمر و ماندگاری آن تاثیر دارد.طبیعتا قیمت آچار فرانسه با جنس با کیفیت، بیشتر است. اچار فرانسه های موجود در بازار با اندازه دهانه های مختلف دیده می شوند.سعی کنید آچار فرانسه ا را انتخاب کنید که در کار شما کاربرد داشته باشد. در بازار می توانید اندازه دسته مختلفی مشاهده کنید.بعضی بسیار بلند و بعضی با اندازه معمولی هستند.

روکش ضد لغزش و ضد تعریق پذیر روی اچار فرانسه ها استفاده می شود.این نوع روکش برای کسانی پیشنهاد می شود که شغلشان وابسته به اچار فرانسه است. قبل از خرید حتما میزان لقی فک متحرک آچار فرانسه را چک کنید.درست است که این قسمت با گذشت زمان دچار آسیب می شود ولی هنگام خرید باید کاملا سفت و روان باشد طوری که به خوبی پیچ و مهره را بگیرد. پیچ حلزونی آچار را هم چک کنید.باید راحت و روان با حرکت دادن این پیچ، فک متحرک باز و بسته شود. اگر قصد تهیه ادوات لحیم کاری از فروشگاه را دارید به شما پیشنهاد می کنیم صفحه خرید ادوات لحیم کاری را نیز مطالعه کنید.

قیمت آچار فرانسه با توجه به نوع آن و ویژگی هایی که خدمت شما عرض کردیم متفاوت خواهد بود.همان طور که اشاره شد آچار فرانسه های صنعتی گران تر هستند و اگر ویژگی های خاصی برای آچار فرانسه معمولی خود بخواهید (مثل بدنه فولاد ضدزنگ یا روکش ضد تعریق) باید قیمت بالاتری برای خرید آچار فرانسه مورد نظرتان بپردازید.