در این مقاله قصد داریم شما را با سر ولوم و ولوم آشنا کنیم.انواع سرولوم را به شما معرفی کنیم و در نهایت قیمت سرولوم و نحوه خرید سرولوم را به شما بیاموزیم.تا انتهای مقاله سرولوم چیست با ما همراه باشید.

سرولوم چیست؟

سرولوم که نام دیگرش پتانسیومتر می باشد، نوعی مقاومت متغیر است.این مقاومت به گونه ای طراحی شده است که دارای مقدارهای مختلف مقاومت درون خود است و با چرخاندن ولوم تعبیه شده روی آن مقدار مقاومت موجود در مدار تغییر می کند.

سرولوم ها دارای 3 پایه هستند.پایه ها به گونه طراحی شده اند که دو پایه در کنار یک دیگر هستند و یک پایه به صورت جداگانه قرار گرفته است.پایه ای که از دو پایه دیگر جدا افتاده است، پایه متغیر سرولوم نام دارد.سرولوم زمانی به کار می افتد که یکی از پایه های کنار هم را با پایه متغیر، با هم استفاده کنید.

کاربرد سرولوم

از سرولوم برای کم یا زیاد کردن عواملی مثل ، صوت، سرما، گرما، نور، سرعت و… استفاده می شود.سرولوم ها به طور مستقیم برای کنترل قدرت مشخصی ( بیشتر از یک وات) به ندرت استفاده می شوند.

تنظیم سطح سیگنال آنالوگ به عنوان کنترل کننده ورودی های مدارهای الکترونیکی یکی دیگر از کاربردهای سرولوم می باشد.این کاربرد در تجهیزات صوتی و صدایی کاربرد دارد.

یک مثال از کاربرد سرولوم استفاده از آن در دیمر نور لامپ می باشد.دیمر نور لاپم از سرولوم برای کنترل سوئیچینگ ترایاک استفاده می کند.البته به طور غیر متسقیم برای کنترل نور لامپ مورد استفاده قرار می گیرد.

سرولوم با اسامی دیگری هم شناخته می شود که از مهم ترین آنها می توان به ولوم، پتانسیومتر، رئوستا، کلید ولوم، مقاومت متغیر و مولتی ترن اشاره کرد.

کاربرد سرولوم ها برای مقاصد زیر صورت می گیرد:

کنترل صوتی :از سرولوم برای کنترل دستگاه های صوتی، تغییر فرکانس، میزان بلندی صدا و دیگر ویژگیهای سیگنال های صوتی استفاده می شود.از سرولوم لگاریتمی برای کنترل حجم صدا در آمپلی فایرهای صوتی استفاده می شود.با ترکیب سرولوم ها با فیلترهای شبکه ای، اکولایزر یا فیلتر صدا ایجاد می شود.

تلویزیون : در گذشته برای کنترل روشنایی، کنتراست نور، تصویر و… از سرولوم استفاده می شد.

کنترل حرکت : سرولوم ها می توانند به عنوان دستگاه بازخورد از موقعیت استفاده شوند.این کار را با ایجاد یک حلقه بسته به منظور کنترل، انجام می دهند.

مبدل ها : سرولوم ها دارای توانایی ارائه سیگنال های خروجی بزرگ هستند به همین دلیل در مبدل ها استفاده می شوند.

محاسبه : برای تعیین مقیاس نتایج میانی با توجه به عوامل ثابت یا برای تعیین شروط اولیه

خرید سرولوم

سرولوم جزو قطعات الکترونیکی به حساب می آید و به دلیل اینکه کاربرد سرولوم در کشور ایران کم است، در مکان ها و فروشگاه های خاصی می توان آن را پیدا کرد.با یک سرچ ساده در گوگل می توانید از قیمت سرولوم آگاهی پیدا کنید.در بازار ایران انواع سرولوم موجود می باشد و نیازی به خرید و سفارش از بازارهای جهانی ندارید. سرولوم توسط شرکت های ایرانی هم ساخته می شود و همین امر باعث می شود که قیمت سرولوم ایرانی کمتر از سرولوم های خارجی باشد.

انواع سرولوم

انواع سرولوم از نظر جنس به دو دسته فلزی و پلاستیکی تقسیم بندی می شود که هر کدام کاربرد خود را در صنعت دارند.برای خرید سرولوم فلزی باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

سرولوم خطی

این سرولوم دارای یک المان مقاومت با مقطعی ثابت می باشد.کاربرد سرولوم خطی وقتی است که نسبت تقسیم مقاومت متناسب با زاویه چرخش محور باشد.برای مثال از سرولوم خطی در کنترلرهای تنظیم کننده مرکز تصویر در اسیلوکوپ اشعه کاتدی آنالوگ استفاده می شود.

سرولوم لگاریتمی

این سرولوم یک بایاس مشخص در المان مقاومت خود دارد.عملکرد سرولوم لگاریتمی به المان مقاومت آن بستگی دارد.المان مقاومت در این سرولوم لگاریتمی است.خرید سرولوم لگاریتمی بیشتر در صنعت تجهیزات صوتی اتفاق می افتد و در صنعت، کاربردی ندارد.

خرید سرولوم

حال که می دانید سرولوم چیست و کاربرد سرولوم چیست در انتخاب صحیح سرولوم به شما راهنمایی ارائه خواهیم کرد.

ابتدا نیاز و کاربرد خود را مشخص کنید.

سعی کنید یک مدار بدون اشتباه با استفاده از مقاومت متغیر خود طراحی کنید.

نوع و شکل ظاهری سرولوم را متناسب با مدار خود انتخاب کنید.برای این کار دانستن ابعاد برد، محل قرار گرفتن سرولوم و کاربرد سرولوم الزامی است.

با قوانین اهم کاملا آشنا شوید زیرا سرولوم ها با قانون اهم کار می کنند.

قانون اهم : ولتاژ برابر با جریان ضربدر مقاومت می باشد.

در آخر برای خرید یک سرولوم مناسب باید مقدار مقاومت یا رنج آن را انتخاب کنید.زمانی که مقدار مقاومت مورد نیاز مدار را بشناسیم، تصمیم گیری برای انتخاب سرولوم راحت تر صورت می گیرد.