در این مقاله سعی داریم شما را ال ای دی و انواع ال ای دی آشنا کنیم.این دیود نورافشان دارای رنگ بندی های مختلف و در اندازه ها و مشخصات مختلف در بازار ایران یافت می شود و به همین دلیل خرید ال ای دی مناسب برای کار سخت و پیچیده است به همین دلیل راهنمای خرید ال ای دی در انتهای این مقاله وجود دارد که شما را به قیمت انواع ال ای دی آشنا می کند.در نهایت پاسخ جامع و مناسبی برای سوال ال ای دی چیست در اختیار شما قرار می گیرد.

ال ای دی چیست؟

ال ای دی یک دیود نورافشان به حساب می آید.کاربرد این دیود در لوازم خانگی و صنعتی بسیار زیاد و پراکنده است.LED با نام های دیگری مثل دیود گسیل نور و دیود نوردهنده نیز شناخته می شود.

اولین ال ای دی ها در سال 1962 میلادی تولید شد.این LED ها در رنگ قرمز وجود داشت(یعنی ترکیبی از گالیم، آلومینیوم و آرسناید)رنگ های دیگر یعنی آبی و نارنجی و سبز و زرد در دهه 70 میلادی د با پیشرفت دیودها به وجود آمدند.جالب است بدانید که این LEDها برخلاف ال ای دی های امروزی، بهره بسیار پایینی داشتند به طوری که نمی صرفید در صنایع دیگر استفاده شود.در این تاریخ ها از این ابزار فقط در مدارهای الکترونیکی استفاده می شد اما ال ای دی های امروزی تا 70 لومن بر وات هم توان نوری دارند و پیش بینی شده است که تا 200 لومن بر وات افزایش داشته باشد.

اجزای تشکیل دهنده یک لامپ ال ای دی

  • ماژول ال ای دی
  • دیفیوزر
  • درایور ال ای دی
  • بدنه خنک کننده
  • سرپیچ
  • نگهدارنده لامپ

کاربرد ال ای دی

دیودهای نوری در صنایع مختلف الکترونیک، هوافضا، لوازم خانگی، برق و … استفاده می شود. نورپردازی های شهری، علائم عبور و مرور و چراغ های خودروهای امروزی، نمونه ای بارز از پیشرفت این قطعه الکترونیکی کوچک می باشد. نمایشگرهای گرافیکی نسل جدید به دلیل کوچک بودن ال ای دی ها، از دیودهای نورافشان تولید می شوند. فن آوری مخابرات هم از این قطعه کوچک استفاده می کند اما نه بخاطر کوچک بودن آن بلکه به خاطر سرعت بسیار بالا در خاموش و روشن شدن. اگر به دنبال خرید آی سی هستید به شما پیشنهاد می شود صفحه خرید آی سی را مطالعه کنید.

انواع ال ای دی

ال ای دی ها در رنگ ها ، شکل ها و اندازه های مختلفی با نور خروجی متفاوت در بازار ایرانی موجود می باشند. کاربردی ترین ال ای دی، آرسنید گالیوم فسفید است.قیمت ال ای دی مذکور از سایر ال ای دی ها ارزان تر است.

ال ای دی ماتریسی یکی دیگر از انواع ال ای دی می باشد که در آن تعداد زیادی از ال ای دی ها در کنار یک دیگر قرار گرفته اند و طبق الگوریتم خاصی، روشن و خاموش می شوند.این ال ای دی ها توانای نمایش اعداد و حروف مختلف را دارند.کاربرد ال ای دی سون سگمنت نسبت به سایر ال ای دی های موجود در این گروه بیشتر است و طبیعتا خرید ال ای دی سون سگمنت برای شما ارزان تر تمام می شود.

LED چند رنگ یکی دیگر از انواع ال ای دی موجود در لیست ما می باشد که قصد معرفی آن را داریم.ال ای دی چند رنگ توانایی نورافشانی به چند رنگ مختلف را دارد.این درحالیست که بیشتر ال ای دی ها فقط می توانند یک رنگ نوری را به نمایش در آورند.شاید برایتان جالب باشد که نحوه کار این ال ای دی ها را بدانید.ال ای دی چند رنگ تشکیل شده از دو یا سه LED مختلف می باشد و به همین دلیل می تواند چند رنگ را نمایش دهد.

خرید ال ای دی

قیمت ال ای دی های مختلف در بازار براساس کاربرد، اندازه، رنگ، مواد تشکیل دهنده و ظاهر بسیار با یکدیگر متفاوت است.دقت داشته باشید که موقع خرید ال ای دی به نحوه اتصال آن به برد توجه کنید. همه ال ای دی ها نورافشان از طول عمر بسیار زیادی برخوردار هستند پس نگران خرابی آنها نباشید.ال ای دی های کلاهی یا معمولی، پاور ال ای دی، Smd Led و Cob Led از جمله مهم ترین ال ای دی هایی هستند که در بازار وجود دارند.پیشنهاد می کنیم که برای پیشبرد کار خود قیمت ال ای دی های مذکور را جویا شوید و سپس نسبت به خرید ال ای دی مورد نظر خود اقدام کنید.