اگر به این صفحه مراجعه کرده اید، حتما سوالتان این است که سلف چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را سلف که یک قطعه الکترونیکی می باشد، آشنا کنیم، انواع سلف را به شما معرفی کنیم.کاربرد سلف در صنایع مختلف را برای شما بیان کنیم و در نهایت راهنمایی جامع از خرید و قیمت سلف های موجود در بازار ایران در اختیار شما قرار می دهیم.تا انتهای این مطلب با ما باشید تا به هر سوالی که در مورد سلف دارید پاسخ داده شود.

سلف چیست؟

سلف قطعه ای الکترونیکی است که برای ذخیره انرژی از آن استفاده می شود.سلف ها می توانند انرژی را به یک میدان مغناطیسی تبدیل کنند و در همین حالت، آن را ذخیره کنند. نام دیگر سلف، القاگر می باشد که در بازار ایران هم به همین نام شناخته می شود.

شکل ظاهری سلف یک حلقه سیم یا سیمی به شکل مارپیچ می باشد که خاصیت القایی دارد.سلف ها در برابر جریان مقاومت زیادی از خود نشان می دهند و به همین دلیل می توانند انرژی را در خود ذخیره کنند.جالب است بدانید که هرچقدر دور پیچیده شده سیم در سلف بیشتر باشد، ظرفیت القا مغناطیسی آن بیشتر شده و می تواند میزان بیشتری انرژی در خود ذخیره کند.البته میزان انرژی ذخیره شده در سلف فقط به دور سیم ربط ندارد، بلکه نوع ماده سیم پیچ و شعاع سیم پیج هم اهمیت دارد.

سیم پیچ سلف از موادی که عایق یا نارسانا الکتریکی هستند به وجود آمده است.به همین دلیل موادی مثل شیشه، پلاستیک و چوب برای سیم پیچ سلف مناسب هستند.

عامل دیگری که تاثیر زیادی دارد شکل هسته سیم پیج می باشد.هسته های توروئیدی یا دونات شکل، برای یک هسته با تعداد چرخش های خاص و جنس، القا بیشتری نسبت به هسته های میله ای به وجود می آورد.

همچنین مواد فرومغنایسی مثل آهن لمینت شده، آهن و آهن پودری باعث افزایش القا به دست آمده با یک سیم پیچ دارای تعداد معین دور می شوند.

کاربرد سلف

شاید برایتان سوال باشد که با ویژگی هایی که از سلف بیان شد، کاربرد سلف چیست؟

مبتدیان حوزه الکترونیک از سلف در مدارهای معمولی خود استفاده می کنند.به عنوان مثال می توان به ندارهای رادیویی برای ایجاد اسیلاتورها و فیلترها یا ایجاد مبدل باک یا تقویت کننده اشاره کرد.

سلف ها در منابع تغذیه به صورت معمول یافت می شود.

هر وسیله الکترونیکی که از برق استفاده می کند، دارای سلف می باشد تا انرژی را درون خود ذخیره کند.برای مثال می توان به موتورها، رله ها، بلندگوها و … اشاره کرد.

انواع سلف

سلف ها در اشکال مختلف و همچنین اندازه ها و ابعاد مختلف در بازار موجود می باشند اما شیوه عملکرد تمامی آنها یکسان می باشد.سلف ها را از دو نظر تقسیم بندی می کنند

1. انواع سلف از نظر ساختار هسته

2. انواع سلف از نظر کاربرد و ساختار مکانیکی

معرفی انواع سلف از نظر ساختار هسته :

سلف با هسته آهن : از آهن یا دیگر مواد فرومغناطیس برای تشکیل هسته آن استفاده می شود.با این روش القا سلف افزایش می یابد زیرا نفذ پذیری مفناطیسی مواد فرومغناطیسی زیاد است.این سلف ها دارای قدرت زیادی هستند اما با افزایش فرکانس، به دلیل هدر رفتن جریان مخالف و پسماند مغناطیسی، قدرتشان به شدت کاهش پیدا می کند.کاربرد سلف با هسته آهن در ساخت ترانسفورماتورها می باشد.

سلف با هسته آهن پودری : تلفات پسماند و تلفات جریان گردابی این سلف ها نسبت به سایرین کمتر است زیرا دارای شکاف های هوایی در هسته می باشند.قیمت سلف با هسته آهن پودری نسبت به سایرین کمتر است و مردم بیشتر به خرید سلف مذکور می پردازند.لازم به ذکر است که این سلف از پایداری القایی خوبی برخوردار است.

سلف با هسته فریت : فریت ها به دلیل خاصیت های ویژه ای که دارند، مواد مناسبی برای هسته سلف هستند.این سلف ها در فرکانس های بالا مورد استفاده قرار می گیرد زیرا خسارت و هزینه را کاهش می دهد.لازم به ذکر است که فریت در دو نوع موجود می باشد:

1. فریت نرم : ویژگی خاص این فریت توانایی تغییر قطب مغناطیسی بدون صرف مقدار خاصی از انرژی می باشد.

2. فریت سخت : آهن ربای دائمی یکی دیگر از اسامی این فریت است.این فریت حتی پس از حذف میدان مغناطیسی، قطب مغناطیسی خود را حفظ می کند.

انواع سلف براساس ساختار مکانیکی

سلف مبتنی بر Bobbin : سلفی است که برروی حباب استوانه ای قرار دارد.نصب سطح بعضی از آن انقدر بزرگ است که از طریق ابزارهای مکانیکی این امر صورت می گیرد.سرب محوری و سرب شعاعی از اجرای تشکیل دهنده سلف بوبین هستند.

سلف سرامیکی چندلایه : برای نصب سطحی از این نوع سلف به طور گسترده استفاده می شود.مواد سرامیکی یا فریت ها، مواد تشکیل دهنده هسته سلف سرامیکی چندلایه می باشد.

سلف فیلمی : فیلم رسانان تشکیل دهنده هسته این گونه از سلف ها می باشد به همین دلیل هم سلف فیلمی نام گذاری شده اند.با شکل دادن فیلم، مشخصات هادی مورد نظر به فیلم داده می شود.

سلف توریدال : در این سلف، یک کویل به دور تورید و به صورت دایره ای شکل میپیچد.هسته آن از فریت یا هیدروکسید آهن تشکیل شده است و به همین دلیل هسته نفوذپذیری دارد.در این نع از سلف ها نشت شار بسیار کم است اما نقطه ضعفی هم دارد، ان هم این است که برای شروع کار نیاز به دستگاه سیم پیچ مخصوص دارد. کاربرد اصلی سلف توریدال در مدارهای AC می باشد.

سلف با هسته چندلایه : ورق های نازک و چندلایه از استیل، تشکیل دهنده هسته این سلف ها هستند.عملکرد حلقه در این سلف به حداقل می رسد زیرا از جریان گردابی توسط هسته جلوگیری می شود.اتلاف انرژی وظیفه اصلی این نوع از سلف ها می باشد.ساخت ترانسفورماتورها صنعتی است که خیلی از سلف های با هسته چندلایه در آن استفاده می شوند.

سلف متغیر : مقدار القایی سیم پیچ موردنظر توسط هسته مغناطیسی قابل تغییر است.برنامه های رادیویی با فرکانس بالا از جمله کاربردهای سلف متغیر هستند.

سلف کوپل : وقتی دو هادی یا رسانای متصل شده به هم توسط القای الکترومغناطیسی فعالیت کنند، سلف کوپل به وجود می آید.ترانسفورماتورها در واقع یکی از سلف های کوپل می باشند.

سلف قالب گیری شده : سلف هایی که توسط سرامیک یا عایق های پلاستیکی، قالب گیری شده باشند را سلف قالب گیری شده می نامند.این سلف ها به شکل استوانه یا میله در بازار ایران یافت می شود.

خرید سلف

برای خرید سلف باید به مشخصات زیادی توجه کرد.ابتدا باید مداری که میخواهیم در ان از سلف استفاده کنیم را طراحی کنیم با توجه به قیمت سلف در بازار ایران پیشنهاد می کنیم که به شکل آزمون و خطا جلو نروید و حتما با متخصصان در این زمینه مشورت کنید.با سرچ کردن در گوگل می توانید سایت های فروشگاهی که اقدام به خرید و فروش سلف می کنند را پیدا کنید و قیمت سلف های مختلف را از آنها جویا شوید.توجه داشته باشید که سلف ها در انواع و اقسام مختلف موجود می باشد و به همین دلیل قیمت سلف ها متفاوت است.